خلق عادت های موثر

 خلق عادت های موثر

هر کار و هر رفتاری که به دفعات زیاد تکرار شود، تبدیل به عادت می شود. اگر قرار بود برای انجام هر کاری فکر کنیم، زندگی مان مختل می شد. بطور مثال ما کارهایی مانند مسواک زدن، بند کفش بستن، آماده کردن صبحانه، رفتن به محل کار و غیره را طبق عادت انجام می دهیم. پس ما می توانیم با استفاده از تکرار به خلق عادت های موثر نیزکمک کنیم.

عادت ها به ما کمک می کنند تا از کمترین انرژی برای کارهای روزانه خود استفاده کنیم. مطالعات روانشناسی نشان داده اند که ۹۵ درصد رفتارهای ما را، عادات ما تشکیل می دهند.  ما در هنگام تولد غریزه داریم اما هیچ عادتی نداریم. ما بدون هیچ عادتی متولد می شویم. بعد به مرور این عادت ها را به وجود می آوریم.

برخی از عادت ها به طور ناخواسته در ما ایجاد شده اند، مانند عادت های رفتاری که از والدین یا محیط و فرهنگ خود آموخته ایم.

خلق عادت های موثر از ویژگی های افراد موفق است.

چگونگی به وجود آمدن عادت ها

زا نظر فیزیولوژیک ما در ذهن خود، ۱۰۰ هزار نورون داریم. نورون ها کوچکترین یاخته عصبی هستند. از همان اوان کودکی هرگاه می خواهیم چیزی یاد بگیریم، بین دو نورون اتصال اتفاق می افتد. وقتی کاری را تکرار می کنیم، این اتصالات نورونی محکم و محکم تر می شوند و مسیر عصبی قدرتمندی را به وجود می آورند و همین موقع است که عادتی شکل می گیرد.

عادت ها می توانند خوب یا بد باشند. آن چیزی که سرنوشت ما را می سازد، مجموعه ای از همین عادت ها است.

عادت کاری است غیرارادی شده که ما برای انجامش اصلا فکر نمی کنیم و یا اینکه قبل از فکر کردن آن را انجام می دهیم.

ساختار مغز ما برای تشکیل عادت

مغز ما دارای دو نیمکره چپ و راست است و همچنین یک بخش بالایی و یک بخش پایینی دارد. بخش بالایی ذهن هوشیار و بخش پایینی مغز ما ضمیر ناخودآگاه ما است. عادت های ما در ضمیر ناخودآگاه و در منطقه آمیگدال یا بادامه مغز هستند.

ضمیر ناخودآگاه، جایگاه الگوهای شرطی و عادت های رفتاری ماست و ۹۵ درصد زندگی ما انسان ها تحت تاثیر همین الگوهای شرطی و عادت های رفتاری است.

آیا تغییر عادت ها ممکن است

ا

عادت ها رفتارهایی هستند که آموخته می شوند و در اثر تکرار و تمرین تبدیل به عادت می شوند.

تمام افراد موفق ویژگی مشترکی دارند: آن ها عادات موثری را در خود پرورش می دهند. عادت ها قابل تغییر هستند چون هر چیزی که قابل یادگیری باشد، قابل فراموش کردن نیز هست.

تغییر عادت گرچه کار سختی است ولی غیر ممکن نیست. متاسفانه تحقیقات نشان داده است که عادت های بد آدم ها بیشتر از عادت های خوب آنها است. عادت های بد عادت هایی است که ممکن است حتی دوست نداشته باشیم آن ها را انجام دهیم، اما با اینحال آن ها را انجام می دهیم آنگاه ناراحت می شویم و از خودمان بدمان می آید.

به طور مثال پرخوری، جویدن ناخن، کشیدن سیگار، وب گردی و خیلی چیزهای دیگرکه بعد از انجام آن ها می گوییم چرا انجام دادم، اما بعد از چند ساعت دوباره آن کار را تکرار می کنیم.

 خلق عادت های موثر

عادت های ما چند روزه به وجود نیامده اند که توقع داشته باشیم چند روزه از بین بروند و تغییر کنند. عادت های موثر عادت هایی هستند که برای ما مفید هستند.

برای بالا بردن سطح مهارت  و رشد فکری خود باید ببینیم چه عادت هایی را در خود به وجود آوریم. اکثر ما اگر برنامه روزانه خود را بررسی کنیم، خواهیم دید که چقدر زمان را به دلیل داشتن عادت های بد از دست می دهیم.

علم ثابت کرده است هنگامی که به عادتی توجه می کنیم، مسیر عصبی آن را فعال کرده و افکار و آرزوها و اعمال مربوط به آن عادت را آزاد می کنیم.

با خلق عادت جدید، مسیر جدیدی را ایجاد می کنیم که با هر بار تکرار عمیق تر شده و از مسیر عصبی قبلی قوی تر می شود.

در آغاز برای خلق عادت های موثر، یک محرک یا “یادآور” درست کنید. این یادآور می تواند حتی فشار دادن یکی از انگشتانتان باشد. مثلا اگر در مورد خود واگویه های منفی زیادی دارید، می توانید به محض شروع این گفتگوهای منفی درونی، انگشت سبابه خود را فشار دهید تا یادآور این باشد که بس است و شروع به گفتن جملات تاکیدی مثبت در مورد خود نمایید.

مثال دیگری می زنم، اگر می خواهید عادت خوب مطالعه را در خود به وجود آورید، همیشه کتاب مورد نظر را همراه داشته باشید و در زمان های پرت روزانه آن را در آورده و حتی اگر شده یک صفحه از آن را مطالعه کنید. اگر همراه بردن کتاب سخت است می توانید هر روز چند صفحه ای از آن را پرینت بگیرید و یا نسخه الکترونیکی آن را در مبایل خود بریزید.

با عادت های زیادی آغاز نکنید. با دو یا سه کار شروع کنید. مثلا من در ابتدا عادت های سحرخیزی، مطالعه روزانه و نرمش ۱۰ دقیقه ای  را در خودم به وجود آوردم.

از عادت هایی شروع کنید که برایتان آسان باشند چون قانون رنج و لذت می گوید: وقتی با یک سری کارهای کوچک شروع می کنیم و موفق می شویم، آنگاه لذتی که در ما ایجاد می شود به ما انرژی می دهد تا بتوانیم سراغ اهداف بزرگتر برویم .

افراط و تفریط نکنید

در روانشناسی ثابت شده است که اگر کاری را به مدت ۲۱ روز انجام بدهیم تبدیل به عادت می شود. مثلا برای عادت به سحرخیزی. تلاش کنیم هر روز راس یک ساعتی مشخص بلند شویم. البته روزهای اول سخت است اما بتدریج و حداقل بعد از ۲۱ روز تکرار هرروزه، فیزیولوژی بدن، ما را یاری می کند که اتوماتیک وار بیدار شویم.

درهیچ کاری نباید افراط کنید. هر عادت جدید را طوری تنظیم کنیم که با سبک زندگی تان سازگار باشد. به طور مثال جو زده نشوید.  می خواهید عادت موثر ورزش کردن را در خود به وجود آوریم. اگر در باشگاهی ثبت نام کنید که به محل کار و یا خانه مان خیلی دور باشد، یا اینکه هر روز بخواهید مدت دو ساعت ورزش کنید، نمی توانید ادامه دهید و زود خسته می شوید و کلا ورزش را کنار می گذارید

خود را تشویق کنید

در حین ایجاد عادت موثر به خودتان پاداش دهید. هرقدم کوچکی که به سوی خلق عادت برمی دارید را مورد توجه قرار دهید. یادتان باشد که توجه غذای عادت است. حتما نباید کار بزرگی انجام دهید و بعد خود را تشویق کنید. این تشویق می تواند به صورت کلامی باشد و یا خریدن یک هدیه برای خود و یا اینکه اجازه انجام کاری که از آن لذت می برید.

تشویق یا پاداش ما را در پیشبرد عادت موثر یاری می کند و دیگر اینکه به ما کمک می کند که شرطی شویم.